VAZBY - filtrování přes více tabulek
IS STUDIUM » Výběry a třídění » Základní ovládání programu » VAZBY - filtrování přes více tabulek
Filtrování přes více tabulek
Velké a složité databáze, jako je naše, je tvořená velkým množstvím tabulek, které jsou vzájemně logicky propojeny. Jsou situace, kdy je vhodné filtrovat přes víc tabulek. Toto je umožněno pomocí tzv. vazeb.
Složku VAZBY (existuje-li pro danou tabulku) najdete vždy ve spodní části výběrového stromečku. V příkladě na obrázku jsou uvedené navázané tabulky na hlavní tabulku Studenti. Jsou to v čase psaní dokumentace tabulky Zkoušky, Studentské práce, Poplatky, Kupóny a Průběh studia. V budoucnu je možné seznam dál rozšiřovat.
Lze propojit i víc než 2 tabulky. Po rozkliknutí složky Návazná tabulka Zkoušky vidíme další navázanou tabulku Předměty.
Jako příklad uvedeme následující situaci: Chci vybrat studenty s aktuálním studijním stavem „Studující“, kteří mají z jakékoliv zkoušky aspoň jednu trojku. Vyberu tedy položku „Aktuální studijní stav“ a přiřadím ji hodnotu „S“
Z návazné tabulky Zkoušky dále vyberu položku Výsledek a přiřadíme ji hodnotu 3.
Stisknutím tlačítka Nastav dostaneme seznam studujících studentů s alespoň jednou trojkou.
Vazbu je možné ještě dál upřesnit vyplněním číselné položky „Počet záznamů ze“, která je u každé vazební tabulky. Slouží k upřesnění počtu.
Např.: Budeme-li chtít v našem příkladě vybrat studenty, kteří mají právě 4 trojky, vyplníme položku „Počet záznamů ze zkoušek“ na rovnu 4.
Daný příklad lze dál upřesňovat, třeba návaznou tabulkou Předměty dál konkretizovat z jakých předmětů má Student právě 4 trojky atd. Pozor však na rychlost (resp. Pomalost) výsledného dotazu (viz. dále).
Několik důležitých poznámek k vazbám:
- Daná metoda umožňuje vytváření složitých filtrů, které v minulosti buď nešlo vytvořit vůbec, případně se vytvářely pomocí mezi-výpočtů.
- Počet vnořených tabulek není omezený (technicky)
- Daní za uživatelský komfort je rychlost. Některé takto vytvořené filtry mohou být velmi pomalé – dotaz trvá dlouho (desítky vteřin i víc).
- Další návazné tabulky lze poměrně rychle v případě potřeby doplňovat
- Nastavení v návazných tabulkách nijak neovlivňuje nastavení v hlavních tabulkách (můžete mít nezávisle nastavený filtr na zkoušky a Studenti s vazbou na zkoušky).
- Pozor na filtrování "absence" v návazné tabulce. V tomto případě nelze použít negaci, ale je třeba nastavit podmínku a zároveň počet záznamů v návazné tabulce na nulu.
Např. Uchazeče, kterým ještě nebyla vygenerována pozvánka k přijímacímu řízení nelze vyfiltrovat tak, že do "typu písemnosti" v návazné tabulce "Doručení písemností studentů a uchazečů" zvolíte pozvánku a zaškrtnete negaci. Tím říkáte, že chcete vyfiltrovat všechny uchazeče, kteří mají v písemnostech jakýkoliv jiný typ písemnosti, než pozvánku. Tuto podmínku ale může splňovat i uchazeč, který má již vygenerovanou pozvánku, ale zároveň má i jiné písemnosti!
Jak správně nastavit v tomto případě filtr popisuje Příklad 8: v kapitole Příklady používání filtrů a třídění.