Pro každou osobu lze zadat novou přihlášku volbou Uchazeč-Nový uchazeč/přihláška. Lze též použít klávesovou zkratku CTRL+N či ikonku
.

Zobrazí se okno pro zadání rodného čísla osoby, jejíž přihláška se do systému zadává. Po vyplnění rodného čísla se buď zobrazí prázdný formulář nové osoby nebo se zobrazí formulář s osobními údaji zadané osoby. Po vyplnění, resp. zkontrolování údajů se zobrazí formulář přihlášky s prázdnými poli.

Do vstupního políčka Rodné číslo se musí zadat rodné číslo z přihlášky uchazeče.
Rodné číslo - max. délka 10 znaků.
- Zadává se bez lomítka. U lidí narozených před rokem 1954 se rodné číslo zadává devítimístné.
- Nemá-li cizinec přidělené rodné číslo, postupujte dle pokynů uvedených Zde.
- Zadání rodného čísla se potvrdí volbou OK. Pokud není rodné číslo zadáno správně, objeví se příslušné hlášení, např.:

tlačítko Přijaté platby - pro zadané rodné číslo se vyvolá přehled přijatých plateb nebo se zobrazí hlášení:
Poznámka: U některých fakult toto políčko chybí.

- zaškrtávací políčko Je to občan ČR nebo SR?
Pokud zadané rodné číslo v databázi ještě neexistuje, zobrazí se prázdný formulář nové osoby s barevně odlišenými vstupními poli, do nichž se vyplní osobní údaje uchazeče z přihlášky.
Pokud existuje osoba s tímto rodným číslem v evidenci, zobrazí se osobní údaje dané osoby, které je nutné zkontrolovat, eventuálně opravit.
Do formuláře osoby je třeba doplnit povinné údaje (viz SP02 Jak založit novou osobu), bez nichž nelze údaje ve formuláři uložit.
Po potvrzení OK se zobrazí údaje o nové přihlášce v editačním režimu.
Při vyplňování přihlášky se musí doplnit povinné údaje. Povinné údaje v přihlášce jsou popsány dále. Podle nastavení parametrů programu UCHAZEČ mohou nastat tyto možnosti:
- program nepovoluje duplicitní zadání přihlášky do stejného studijního programu (tj. k jednomu rodnému číslu a studijnímu programu smí existovat právě jedna karta uchazeče), nelze další kartu takového uchazeče pro stejný studijní program založit
- program povoluje duplicitní zadání přihlášky do stejného studijního programu, ale nesmí se zadat úplně stejná přihláška, tj. nesmí se vyplnit pro jedno rodné číslo 2 přihlášky se stejnou fakultu, druh, FST a obor

- Ruční založení přihlášky: při nastavení konfiguračního parametru elim_studobor webového modulu Prihlaska proběhne po skončení editace tlačítkem OK kontrola, zda zadaná osoba obor, na který se hlásí, již nestuduje.
- Kontroluje se shoda fakulty, druhu studia, formy studia a oboru.
- Zjišťuje se aktivní studium (vše mimo stud. stavu A, Z) ke dni přijetí přihlášky. Pokud se takové studium najde, program toto oznámí a nedovolí přihlášku založit.

- Poznámka: při načtení přihlášek z webu tato kontrola neprobíhá. Je-li parametr elim_studobor nastaven, uchazeči není umožněno podat si na něj webovou přihlášku.
- Při založení nové přihlášky nebo při změně studijního programu / oboru se kontroluje i jedinečnost přihlášky uchazeče v rámci studijního programu na fakultě / celé VŠ u těch studijních programů, které mají v Parametrech nastavené "Omezení počtu přihlášek pro přijímací řízení dle stud. programu".
- Kontrola probíhá po stisku tlačítka "OK" při ukončení editace přihlášky.